Процес очищення кавоварки - найбільш трудомісткий і сповнений деталей, які необхідно виконувати неухильно. В даному випадку від ваших дій безпосередньо залежить смак і якість напою. А також дані знання будуть безсумнівно вашою перевагою, якщо ви хочете будувати кар'єру бариста або відкрити свій кавовий бізнес.
Процедура очищення холдера і робочої групи в даній машині повинна відбуватися щодня. Це дозволить машині прослужити довго і забезпечити якість напоїв. Для чищення еспресо машини такого типу нам знадобиться:
- «сліпий холдер», тобто тримач для кави, в якому всередині немає просвітів і дірочок.
- порошок для чищення. Зазвичай, його постачають ті ж постачальники, що і кави. У деяких випадках замість порошку вам можуть поставити таблетки. Ось деякі марки порошків і таблеток, які вам можуть зустрітися: Puly caff, Cafiza, Wmf, Ascaso.
- спеціальний пензлик для очищення мембрани кавомашини.
Перший крок: необхідно засипати 2 чайні ложки порошку або одну таблетку для чищення в сліпий холдер і щільно вставити його в робочу групу, яку необхідно прочистити.
Другий крок: натисніть на машині на кнопку подачі води і почекайте 20 секунд. Це дасть час воді в досить кількості зібратися в сліпому холдері і створити тиск в групі. Коли ви зупините воду, натиснувши на кнопку ще раз, вода, не маючи виходу через носик холдера, піде вгору, назад в групу, промиваючи трубки і мембрану від залишків кави і вапна.
Третій крок: дістаньте холдер з групи і пролийте воду ще 20 секунд - це дозволить основним хімікатів вийти з трубок.
Після цього необхідно вставити холдер назад в групу і пролити воду ще кілька разів. Кожен раз, виймаючи холдер - ви будете бачити залишки кавових масел, які як і раніше будуть виходити з трубок. Коли вода після проливу залишиться чистою, це означає, що масел більше немає і можна просто злити воду без холдера в групі. Це дасть гарантію, що залишки хімікату вийшли. При цьому ви можете і сполоснути холдер під проливним окропом. Але будьте обережні - щоб не обпекти руки.
Четвертий крок: візьміть пензлик і видаліть залишки засохлої кави з робочої групи. Бажано після цього ще раз пролити воду, щоб переконатися, що мембрана і група очищені від залишків кави.
П'ятий крок: необхідно також переконатися в тому, що холдер чистий і в ньому немає залишків кавових масел. Для цього його потрібно розібрати - зняти з нього портафільтр. І замочити в розчині порошку з водою - 40 грам порошку на 300 мл на 20-30 хвилин. Після очистити внутрішність холдера жорсткою губкою. Необхідно домогтися результату, щоб холдер засяяв, як ніби його ніколи не використовували.
Шостий крок: дістаньте зливний піднос з дна кавомашини і обполосніть його від залишків кави і хімікатів, а також протріть кавоварку до блиску від залишків кави і молока в кінці робочого дня.
Сьомий крок: відкрутіть головку форсунки для збивання піни з молока та замочіть її в окропі на 15-20 хвилин. Після цього, якщо в отворах все ще присутнє засохле молоко, його можна видалити за допомогою простої голки. Але не використовуйте зубочистку, тому що вона легко може зламатися і залишки застрягнуть всередині. Якщо форсунка в поганому стані і має багато засохлого молока на ній, то в окріп для замочування можна також додати порошок для чищення машини. У пропорції 1/3.
Восьмий крок: візьміть тонку бавовняну тканину, покладіть її на холдер і вставте його в робочу групу в кінці очищення. Так як холдер прилягає досить щільно, всі залишки кави залишаться на тканини і не потрібно буде довго проливати воду, намагаючись очистити мембрану.
Дев'ятий крок: можна доповнити догляд тим, щоб протерти кавомашину звичайним засобом для миття скла. Це додасть поверхням машини додаткові сяйво і чистоту. Але будьте уважні - наносити засіб потрібно тільки на рушник, а не розпорошувати на машину. Протирати засобом краще ті, частини машини, які зроблені зі сталі - щоб вони засяяли після чистки.
Десятний крок: ніколи не забувайте про верхню частину вашої машини, де розташовуються чашки для кави. Найчастіше там накопичується пил. Тому мінімум раз на тиждень необхідно знімати весь посуд з машини і протирати звичайним рушником поверхню від пилу і залишків кави.
Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам продовжити життя вашої кавоварки та добитися справді гідної якості еспресо в вашому закладі.